Mikołajki

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest niezmiennie 6 grudnia każdego roku w wielu krajach świata. W Kościele Katolickim jest to wspomnienie świętego Mikołaja z Miry [4].

Współcześnie

Obecnie znana postać Świętego Mikołaja z kultury masowej to dobrotliwy starzec mieszkający w Laponii, ubrany w czerwony strój obszyty kożuchem, z charakterystyczną czapką z pomponem tego samego koloru, często z okularami na nosie i długą białą brodą [4]. Wykreowanie tego wizerunku przypisuje się amerykańskiemu artyście Haddonowi Sundblomowi [3] o szwedzkich i fińskich korzeniach. Dokonał tego w latach trzydziestych XX wieku w wyniku współpracy z producentem Cola-Coli, inspirując się wierszem amerykańskiego pisarza Clementa Clarke’a Moore’a: “A Visit From St. Nicholas” [2].

Zgodnie z tradycją, co roku 6 grudnia, obchodzi się Mikołajki, kiedy to obdarowywane są wszystkie dzieci [4], ale prezenty mogą sobie wręczać także dorośli. Organizowane są różne imprezy, w tym również charytatywne[5]. Dzisiaj coraz częściej postać Świętego Mikołaja łączona jest także z obchodami Bożego Narodzenia i tradycją wręczania świątecznych prezentów, co jest wynikiem wpływów głównie kultury amerykańskiej [4].

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

06 gru 2023
Zakończone!

Czas

Cały dzień
Kategoria

Przeszukuj stronę

Treść | Menu | Dostępność